درمان بیماری" لوپوس سیستمیک اریتماتوز " ( systemic lupus erythematosus ) » شبکه اجتماعی چهره آسمانی | فیس بوک ایرانی

عضویت
شبکه اجتماعی چهره آسمانی به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

درمان بیماری" لوپوس سیستمیک اریتماتوز " ( systemic lupus erythematosus )

نام: لوپوس0.jpg نمایش: 0 اندازه: 34.3 کیلو بایت


برای درمان بیماری" لوپوس سیستمیک اریتماتوز " ( systemic lupus erythematosus )؛تغذیه مناسب بخش مهمی از درمان بیماری لوپوس را تشکیل می دهد. یک رژیم غذایی متعادل، مواد غذایی لازم برای انجام اعمال طبیعی بدن را فراهم می کند. هر چند که توصیه غذایی خاصی برای این بیماران وجود ندارد، ولی برخی مشکلات مربوط به تغذیه ای وجود دارد که بهتر است از آنها مطلع باشید.
اگر هر کدام از این موارد، تبدیل به یک مشکل برای شما شد، با پزشک معالج خود در میان بگذارید.
او اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری در اختیار شما قرار می دهد و راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهد و در صورت لزوم شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع خواهد داد.
مشکلات سلامتی وابسته به تغذیه :
1- کاهش وزن یا کمبود اشتها
این مسئله ممکن است در اثر خود بیماری یا برخی داروهای مصرفی باشد که باعث ناراحتی معده یا زخم دهان می شوند. پزشک معالج میزان کاهش وزن شما را بررسی کرده و برای جلوگیری از کاهش بیشتر وزن ، شما را راهنمایی خواهد کرد که تغییرات لازم را در رژیم غذایی خود بدهید.
2- اضافه شدن وزن
این مشکل در افرادی وجود دارد که داروهای کورتیکوستروئیدها را مصرف می کنند. این داروها اشتها را افزایش می دهند و بطور ناخواسته باعث افزایش وزن می شوند، مگر اینکه در خوردن خود دقت کنید و پرخوری نکنید. پزشک می تواند با ارزیابی مقدار غذایتان و ارائه یک برنامه مناسب، اضافه وزن شما را کنترل کرده و باعث کاهش اضافه وزن شما شود. این برنامه شامل رژیم غذایی کم چرب، انجام ورزش و تغییرات رفتاری است.
متخصص تغذیه با توجه به غذاهای مورد علاقه شما و الگوی غذایی تان می تواند یک رژیم غذایی مناسب برای شما تنظیم کند که توسط آن نیازهای غذایی تان را تامین کنید.
3- مصرف داروها
بعضی داروها باعث ناراحتی های گوارشی مثل سوزش معده، تهوع ، استفراغ و پیدایش زخم های دردناک در دهان می شوند. اگر دچار چنین علائمی شدید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید ، زیرا بسیاری از این عوارض بستگی به چگونگی مصرف دارو و زمان آن دارد و با تغییر مقدار دوز دارو یا زمان مصرف آن می توان این عوارض جانبی را کاهش داد یا حتی از بین برد. در بعضی موارد هم پزشک نوع دارو را عوض می کند.
بسیاری از داروها می توانند همراه با غذا مصرف شوند که در این صورت عوارض جانبی آنها هم کمتر است. اگر مشکل زخم دهان را دارید ، باید داروهایی را که به شکل مایع هستند مصرف کنید. همچنین استفاده از داروهای بی حس کننده برای دهان، در هنگام بروز زخم دهان می تواند میزان درد را کاهش داده و بلعیدن مواد غذایی را آسان تر کند.
4- پوکی استخوان
در این بیماری توده استخوانی بدن کاهش یافته و استخوان به راحتی می شکند. هر چند که این بیماری بیشتر در افراد سالمند و زنان یائسه وجود دارد، ولی بروز آن در افرادی که برای مدت طولانی از داروهای کورتیکوستروئیدها استفاده می کنند، نیز زیاد است.
پزشک نوع داروهای مصرفی ، نحوه درمان ، رژیم غذایی و سایر عوامل خطر شما را بررسی می کند. ممکن است میزان توده استخوان شما اندازه گیری شود. توصیه های غذایی لازم برای پیشگیری یا کاهش عوارض این بیماری شاملیک رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامین d بالاست که کلسیم 1000 تا 1500 میلی گرم در روز و ویتامین d 100 تا 500 میلی گرم در روز توصیه می شود.اگر مقدار کلسیم غذا کافی نباشد، مکمل کلسیم نیز توصیه می شود. همچنین انجام ورزش هایی متناسب با وضعیت شما در کنار رژیم غذایی توصیه می شود.
5- دیابت ناشی از استروئیدها
دیابت نوعی بیماری است که در این وضعیت بدن قادر به تولید انسولین کافی برای حفظ قند خون در سطح طبیعی نمی باشد، در نتیجه میزان قند خون افزایش می یابد. مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها باعث بروز دیابت می شود کهبایستی این افراد را مانند سایر افراد دیابتی معالجه کرد. در این حالت برای اطلاع از نوع رژیم خود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید. همچنین در صورت نیاز باید دارو مصرف کنید تا میزان قند خود خود را در سطح طبیعی نگه دارید.در برخی افراد قرص و در برخی دیگر انسولین تزریقی تجویز و توصیه می شود.
اگر دچار این بیماری شدید، در مورد نحوه درمان و بهبودی آن با پزشک خود مشورت کنید که او می تواند برنامه آموزش مخصوص بیماران دیابتی را برای شما اجرا کند.
6- بیماری های کلیوی
به دلیل اینکه در بیماری لوپوس کلیه ها تحت تاثیر قرار می گیرند، پزشک باید آزمایشات مختلفی را جهت ارزیابی عملکرد کلیه ها برای شما تجویز کند. اگر پزشک براساس آزمایشات تشخیص داد که این بیماری روی کلیه ها نیز اثر کرده، باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد عمل کلیه ها را در حد مناسب حفظ کنید و از بدتر شدن وضعیت آنها جلوگیری کنید. علاوه بر رعایت سایر موارد،باید یک رژیم غذایی کم سدیم، کم پتاسیم و یا کم پروتئین داشته باشید که یک متخصص تغذیه می تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.
7- بیماری های قلبی
مشکلات قلبی در لوپوس شامل تصلب شرائین و افزایش فشارخون است.
در تصلب شرائین، چربی در دیواره داخلی سرخرگ ها رسوب می کند. فشارخون بالا خطر حملات قلبی یا سکته را افزایش می دهد.افزایش فشار خون در بیماری لوپوس به علت تخریب عملکرد کلیه ها ست ، زیرا کلیه ها مقدار فشار خون را تنظیم می کنند. اگر پزشک تشخیص داد که احتمال ابتلا به تصلب شرایین را دارید ، باید یک رژیم غذایی کم چرب را به همراه ورزش بدنی منظم اجرا کنید. این اعمال باعث کاهش کلسترول خون و حفظ وزن ایده آل شما خواهد شد.
اگر فشار خونتان بالاست، باید یک رژیم غذایی کم نمک ( کم سدیم) داشته باشید یا دارو مصرف کنید. ولیدر بیشتر موارد باید به هر دو توصیه عمل کنید ، یعنی هم غذایتان کم نمک باشد و هم داروی مخصوص فشارخون را برای همیشه مصرف کنید. این کارها باعث می شود فشار خونتان تا حد طبیعی کاهش پیدا کند.

درمان های طبیعی برای بیماری لوپوس

1- می توانید از گیاهانی مانند آلوئه ورا استفاده کنید که به نوعی پاک کننده خون است و باعث سم زدایی از خون می شود. هم چنین برای کاهش التهاب این بیماری می توانید از روغن بذرکتان و اسیدهای چرب امگا 3 استفاده کنید.

2- مکملdhea استفاده کنید. Dhea نوعی هورمون است که توسط غده آدرنال (فوق کلیه) تولید می شود. خانم ها باید روزانه 15 تا 25 میلی گرم از این مکمل مصرف کنند و آقایان باید روزانه 50 میلی گرم از آن استفاده کنند. توصیه می شود که مصرف این مکمل حتما با تایید و تجویز پزشک باشد.

3- انجام طب سوزنی تحت نظر متخصص مربوطه توصیه می شود. طب سوزنی سبب کاهش درد و افزایش گردش خون در بدن می شود و اثرات سوء این بیماری را کمتر می کند.

4- انجام فعالیت بدنی به میزان 3 تا 5 روز در هفته توصیه می شود. ورزش سبب افزایش مقاومت بدن می شود و به سم زدایی بدن نیز کمک می کند.

5- برای کاهش درد مفاصل می توانید از روغن های درخت سدر و درخت کاج استفاده کنید. همچنین می توانید با ریختن یک قطره بابونه در کف دست آرام شوید. برای کاهش بثورات پوستی پروانه ای شکل روی بینی انجام حجامت توصیه می شود تا اثرات آن کمتر شود.
تذکر
قبل از انجام درمان های طبیعی لوپوس حتما با پزشک مشورت کنید تا در صورت صلاحدید پزشک این موارد را انجام دهید. از توقف طولانی مدت در برابر نور خورشید جدا خودداری کنید، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به بیماری لوپوس، حساسیت زیادی نسبت به نورخورشید دارند
توصیه های مفید برای بیماران مبتلا به لوپوس
- بیماران مبتلا به لوپوس باید بدانند که ورزش برای آنها بسیار ضروری است، زیرا ورزش سبب حفظ قابلیت انعطاف پذیری عضلات در آنها می شود.
- کنترل استرس و اضطراب در بیماران لوپوس بسیار حائز اهمیت است. در مواقع استرسزا حتما نفس عمیق بکشید. سعی کنید با تمرکز بر روی مسائل آرامش بخش، از شرایط استرسزا دور شوید. استرس وضعیت بیماران لوپوسی را بدترمی کند و درد آنها را به مراتب افزایش می دهد. بیماران لوپوسی باید راه های کنترل استرس را بلد باشند
- اگر چه ورزش برای بیماری لوپوس بسیار ضروری است، اما بیماران باید در نظر داشته باشند که حین ورزش کردن از مفاصل خود در برابر آسیب های احتمالی محافظت کنند. اگر ورزشی را انجام می دهید که دردهای عضلانی شما را بدتر می کند، فورا آن را متوقف کنید و سعی کنید ورزش های سبک تری را برای خود انتخاب کنید، اما به یاد داشته باشید که نباید بی تحرک باشید.
- از توقف طولانی مدت در برابر نور خورشید جدا خودداری کنید، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به بیماری لوپوس، حساسیت زیادی نسبت به نورخورشید دارند.
- برنامه غذایی خود را تغییر دهید و از برنامه غذایی پیروی کنید که به مقدار زیادی حاوی امگا 3 باشد. روغن های حاوی امگا 3 را مصرف کنید، مثل روغن دانه کتان یا روغن ماهی و آجیل. مطالعات نشان داده اند که روغن امگا 3، التهاب بدن (مثل التهاب مفاصل) را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.
- اگر فردی هستید که مبتلا به لوپوس می باشید و قصد باردارشدن دارید، حتما قبل از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنید. همانطورکه می دانید سطح هورمون بدن خانم ها در طی دوران حاملگی تغییر می کند. پزشک شما می تواند بهترین زمان باردار شدن را با توجه به بیماری تان به شما بگوید. بعد از بارداری هم با پزشک خود در ارتباط باشید تا از بدترشدن بیماری لوپوس در طول دوران بارداری تان جلوگیری شود.
- به مقدار کافی استراحت کنید. افراد مبتلا به لوپوس در طول شبانه روز نیاز به چرت زدن دارند تا خستگی را از خودشان دور کنند. مناسب ترین میزان خواب در طول شبانه روز برای یک فرد مبتلا به بیماری لوپوس بین 8 تا 10 ساعت می باشد.
بیماری لوپوس مقاومت بدن بیمار را کم می کند. بنابراین به افراد مبتلا به لوپوس توصیه می شود تا از تماس با افراد بیمار دوری کنند
- از موادغذایی حاوی گوگرد مانند پیاز، تخم مرغ و سیر بیشتر استفاده کنید، زیرا توانایی بدن را برای جذب کلسیم بالا می برد. کلسیم برای حفظ و استحکام استخوان ها ضروری است. دیگر مواد غذایی مفید برای افراد مبتلا به لوپوس عبارتند از : سبزیجات برگ دار، میوه های تازه و روغن زیتون، روغن کانولا و غلات سبوس دار و ماهی و آناناس.
از محصولات لبنی، گوشت قرمز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و فلفل کمتر استفاده کنید، زیرا این مواد غذایی علایم بیماری لوپوس را بدتر می کنند.
- به طور مرتب، آزمایش چکآپ بدهید. این کار در جلوگیری از گسترش لوپوس به سایر اندام های بدن نقش مهمی دارد.
- سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید، زیرا بیماری لوپوس را بدتر می کنند.
- بیماری لوپوس مقاومت بدن بیمار را کم می کند. بنابراین به افراد مبتلا به لوپوس توصیه می شود تا از تماس با افراد بیمار دوری کنند.
- خودسرانه آنتی بیوتیک مصرف نکنید، مگر با تجویز پزشک.
- می توانید با افزایش اطلاعات خود درباره بیماری لوپوس، شیوه های مراقبت از خود را یاد گیرید تا هم اثرات سوء بیماری را کاهش دهید و هم بتوانید با کنترل صحیح بیماری خود، کیفیت زندگی خود را ارتقا بخشید.
مواد غذایی برای پیشگیری از بیماری لوپوس؛
گاهی، بدن با خودش سرناسازگاری پیدا میکند و باعث بیماری میشود. لوپوس یکی از این بیماریهای خود ایمنی پیچیده است که در آن سیستم ایمنی شروع به حمله و تخریب بافت ها و اندام های بدن میکند. در نتیجه بدن با التهاب، ورم و آسیب اعضای خود مانند مفاصل، پوست، قلب، کلیه ها و غیره مواجه میشود.
ماهی و مواد غذایی سرشار از امگا3
تعداد مبتلایان به بیماری خودایمنی لوپوس در کشورها و بین مردمانی که ماهی و غذاهای دریایی و دیگر منابع غذایی امگا3 بیشتری مصرف میکنند به مراتب کمتر است.این بیماری در بین ژاپنی ها و اسکیموها که منابع غذایی امگا3 مصرف میکنند کمتر دیده میشود. در برنامه غذایی خود میوه و سبزیجات فراوان را گنجانده و از مصرف مواد غذایی چرب بپرهیزند.البته این گفته به این معنی نیست هر کسی ماهی می خورد از ابتلا به این بیماری در امان خواهد بود. اما نتایج پژوهشها خبر از تاثیر این ترکیبات مغذی در کاهش ابتلا به انواع بیماریها مانند افسردگی و بیماریهای قلبی عروقی میدهد و بدون شک در پیشگیری از ابتلا به این بیماری خود ایمنی نیز بی تاثیر نخواهند بود.
ماهی آزاد
مصرف امگا3 موجود در ماهی های چرب سردآبی باعث کاهش التهاب مربوط به بیماریهای خودایمنی شده و روند گسترش بیماری لوپوس را کاهش می دهند. نتایج یک پژوهش فنلاندی که به مدت 24 هفته روی 52 بیمار مبتلا به لوپوس انجام شده است نشان میدهد که مصرف روزانه 3 گرم از اسیدهای چرب ضروری باعث کاهش 23 درصدی گسترش این بیماری میشود. علاوه براین محققان انگلیسی نیز روی 27 بیمار و به مدت 34 هفته بررسیهایی انجام داده و به این نتیجه رسیدهاند که مصرف روزانه 20 گرم از این اسیدهای چرب ضروری(epa) به صورت مکمل در بهبود وضعیت نیمی از شرکت کننده ها موثر بوده است.
توجه داشته باشید که تخم کتان نیز یکی دیگر از منابع غذایی امگا3 ها و بخصوص اسیدآلفالینولئیک(aal) است. نتایج پژوهشی که در کانادا روی تعداد محدودی از داوطلبها انجام شده است نشان میدهد که عملکرد کلیه های 8 نفر از داوطلبها در طول دو سال پژوهش، با مصرف 3 گرم تخم کتان در غلات صبحانه یا آب میوه بهبود یافته است.
توصیه می کنیم که هر هفته حتما دو مرتبه ماهی میل کنید. برای جذب امگا3 کافی برای مقابله با این بیماری لازم است که مکمل نیز مصرف شود. از بین ماهیها بهتر است ماهیهای چرب مانند ماهی آزاد و قزلآلای رنگین کمان را در الویت قرار دهید چون علاوه بر امگا3 حاوی سلنیوم میباشند که یک ماده ی معدنی آنتیاکسیدانی و ضدالتهابی است.
چای سبز
نتایج برخی از پژوهشها نشان داده است که تعداد بیماران مبتلا به بیماری خودایمنی لوپوس در کشورهایی مانند چین و ژاپن که روزانه چای سبز می نوشند کمتر است. این تاثیر را میتوان به وجود ترکیبات آنتیاکسیدانی و ضدالتهابی چای سبز یعنی پولیفنولها نسبت داد. به نظر میرسد که استفادهی موضعی از چای سبز نیز به اندازهی نوشیدن آن موثر عمل میکند. زمانیکه محققان کالج پزشکی جورجیا، پولیفنول های موجود در چای سبز را با سلولهای پوستی و سلولهای غدد بزاقی ترکیب کردند، با کاهش علائم و نشانههای لوپوس مواجه شدند. به عقیده ی محققان برای کاهش علائم و آسیبهای بیماری لوپوس مصرف روزانه سه فنجان چای سبز موثر است. البته به نظر میرسد انجام پژوهشهای بیشتری در این خصوص لازم باشد اما با این حال مصرف روزانه چای سبز توصیه میشود.

کاهش مصرف گوشت قرمز
نتایج پژوهشها حاکی از این است که گیاهخواری و خام گیاهخواری اثرات قابل ملاحظه ای در کاهش علائم بیماریهای التهابی مزمن مانند پُلی آرتریت روماتوئید دارد. گیاهخواران پروتئین کمتری نسبت به گوشتخواران مصرف میکنند. از آنجایی که زیاده روی در مصرف پروتئین باعث افزایش فشار به کلیه ها میشود در نتیجه به نظر میرسد گیاهخواری میتواند یک راه حل درمانی برای مقابله با اثرات تخریبی لوپوس روی کلیهها باشد. اگر از این مشکل رنج میبرید احتمالا پزشکتان توصیههای لازم برای کاهش یا قطع مصرف گوشت قرمز را ارائه خواهد داد. احتمالا شما را از مصرف ماهی نیز منع خواهد کرد به خاطر اینکه پروتئین ماهی نیز فشار زیادی بر کلیهها وارد میکند. در اینصورت بهترین راه جذب امگا3 ها از طریق مصرف دانه کتان و یا مکمل روغن ماهی خواهد بود. دلیل دیگری برای خودداری از مصرف چربیهای حیوانی این است که این مواد غذایی حاوی اسید آراشیدونیک هستند که شهرت زیادی در التهاب زایی دارد.
آنتیاکسیدانها به ویژه ویتامین e و ویتامین a و سلنیوم
کمبود ویتامین a و e یکی از عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به پُلی آرتریت روماتوئید است. محققان بر این باور هستند که کمبود این ویتامینها باعث افزایش خطر لوپوس نیز خواهد شد. محققان مشاهده کردند علائم بیماری حیوانات آزمایشگاهی که به کمبود ویتامین a دچار بوده اند شدیدتر بوده است. به عقیده متخصصان مصرف مکمل ویتامین e و بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین a) باعث تسکین آسیبهای ناشی از بیماری لوپوس میشود. سلنیوم نیز خواص ضدالتهابی دارد و جذب آن باعث بهبود وضعیت و افزایش طول عمر حیوانات آزمایشگاهی شده است.
ویتامین d
نتایج پژوهشهای اخیر نشان داده است که کمبود ویتامین d میتواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماریهای خودایمنی شود. بیماریهایی که در کشور کانادا به خاطر کمبود نور خورشید بیشتر است. واضح است که کمبود این ویتامین به افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان منجر میشود که در خانمها و حتی آقایان و بویژه همه افرادی که از داروهای استروئیدی یا دیگر داروهای درمانی لوپوس استفاده میکنند دیده میشود. در نتیجه به نظر میرسد مصرف مکمل ویتامین d برای افراد مستعد لازم باشد. بدون شک پزشک معالج با توجه به نوع بیماری و آسیبهای ناشی از آن میزان مصرف ویتامین d را مشخص خواهد کرد.
روغن آفتابگردان؛ روغن ذرت و بیشتر مارگارین ها: احتیاط
این روغنهای سرشار از امگا6 ها یعنی اسیدهای چرب اشباع نشده پُلی هستند که خواص التهابزایی دارد. متاسفانه با هجوم محصولات غذایی صنعتی به برنامه ی غذایی ما، مصرف امگا6 ها بیشتر از امگا3 ها شده است که این به نفع سلامتی نیست. محققان بر این بارو هستند که عدم تعادل بین این اسیدهای چرب در بدن، میتواند باعث افزایش خطر ابتلا به بیماریهای التهابی مزمن مانند پُلی آرتریت روماتوئید بشود.
نتایج پژوهشی که روی 11 بیمار مبتلا به لوپوس انجام شده است نشان میدهد که علائم بیماری هشت نفر از این بیماران که به مدت 1 سال مصرف امگا6 را محدود کرده اند کاهش یافته است. نتایج پژوهش دیگری که در آلمان و روی حدود 60 بیمار مبتلا به پُلی آرتریت روماتوئید انجام شده است نیز نشان میدهد درد و التهاب مفاصل در افرادی که مواد غذایی ضدالتهاب بیشتری مصرف میکنند به میزان 14 درصد کمتر از افرادی است که اهمیت چندانی به این موضوع نمیدهند. به عقیده محققان با مصرف مکمل روغن ماهی به مدت دو ماه این تاثیر بیشتر نیز میشود.
کمبود ویتامین a و e یکی از عوامل افزایش دهنده ی خطر ابتلا به پُلی آرتریت روماتوئید است. محققان بر این باور هستند که کمبود این ویتامینها باعث افزایش خطر لوپوس نیز خواهد شد
از مصرف اینها بپرهیزید
مواد غذایی سرخ کردنی صنعتی و بسته بندی شده
این مواد غذایی آماده و بسته بندی شده سرشار از اسیدهای چرب ترانس هستند که به افزایش التهاب بدن کمک میکنند. بهتر است در حین خریداری محصولات غذایی قبل از هر کاری برچسب آن را مطالعه کنید. حتما از خرید محصولاتی که در ترکیباتشان واژه

کد امنیتی
بارگزاری دوباره تصویر
کد امنیتی بالا را وارد کنید

شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی چهره آسمانی

شبکه اجتماعی فیس اسکای

شبکه مجازی چهره آسمانی

چت موبایل

چهره آسمانی

شبکه اجتماعی

فیس بوک فارسی

فیسبوک فارسی

فیس بوک فارسی