آیا مارمولک خانگی سمی است؟ » شبکه اجتماعی چهره آسمانی | فیس بوک ایرانی

عضویت
شبکه اجتماعی چهره آسمانی به شما کمک میکند با دوستان زندگی خود همیشه در ارتباط باشید.

آیا مارمولک خانگی سمی است؟

از --- ---
لابد شما هم داستان آن خانواده که مارمولک در کتری چای یا دیگ آبگوشتشان افتاد و فردا جسد بادکرده همه‌شان پیدا شد، را شنیده‌اید. در کشور ما بسیاری بر این باورند که دم مارمولک‌های خانگی حاوی مقادیری از سیانور یا سم مهلک است که می‌تواند برای انسان کشنده باشد.
برای بررسی این موضوع در ابتدا باید تفاوتی برای زهر و سم قائل بشویم. زهر ماده‌ی سمی‌ است که توسط حیوان به شکار یا موجود مهاجم تزریق می‌شود در صورتی که سم می‌تواند در سطح پوست یک حیوان قرار داشته باشد و موجب مسموم شدن حیوان مهاجم شود.
گونه‌ها‌ی زهرآگین مارمولک هیچ‌کدام در منطقه‌ی جغرافیایی کشور ما زندگی نمی‌کنند. گونه‌ای از مارمولک خانگی به نام Cyrtopodion scabrum در منطقه‌ی جغرافیایی ایران و خاورمیانه زندگی می‌کنند و همین مارمولک‌هایی هستند که تا امروز هزاران بار روی دیوار خانه‌ها دیده‌اید. این‌گونه مارمولک نه سمی است و نه زهر‌آگین و هیچگونه خطری برای ما انسان‌ها ندارند.
اما چرا دم مارمولک‌ها جدا می‌شود؟ به دو دلیل ساده:
اول.دمی که گیر افتاده را رها می‌کنند و می‌گریزند. همیشه می‌شود دم درآورد اما جان را باید نجات داد.
دوم. دشمن اصلی مارمولک‌ها، مارهای سمی هستند که عموماً دم بزرگ آنها را نشانه می‌گیرند و نیش می‌زنند. مارمولک با جدا کردن دمش در کسری از ثانیه، جلوی ورود زهر به خون را می‌گیرد. این اتفاق البته در روند فرگشت تغییراتی داشته است. بنابراین دم جدا شده یک مارمولک ممکن است سمی باشد، اما نه سم مارمولک بلکه زهر حیوانی که به او حمله کرده است.
کد امنیتی
بارگزاری دوباره تصویر
کد امنیتی بالا را وارد کنید

شبکه اجتماعی

شبکه اجتماعی چهره آسمانی

شبکه اجتماعی فیس اسکای

شبکه مجازی چهره آسمانی

چت موبایل

چهره آسمانی

شبکه اجتماعی

فیس بوک فارسی

فیسبوک فارسی

فیس بوک فارسی