ققنوس(ناظر ارشد)
از on 11 آذر, 1398
78 views

«آنفلوآنزا تنها یک سرما خوردگی شدید است» این یکی دیگر از باورهای اشتباهی است که در بین عموم مردم رایج است چرا که آنفلوآنزا ممکن است با علائم یک سرما خوردگی شدید مثل گلودرد، آبریزش بینی، عطسه، کوفتگی و سرفه بروز کند. اما تنها در آمریکا ۳۶ هزار نفر در اثر این بیماری می‌میرند و بیش از ۲۰۰ هزار نفر هرسال در بیمارستان بستری می‌شوند.

تفاوت آنفلوآنزا با سرما خوردگی چیست؟

«آنفلوآنزا تنها یک سرما خوردگی شدید است» این یکی دیگر از باورهای اشتباهی است که در بین عموم مردم رایج است چرا که آنفلوآنزا ممکن است با علائم یک سرما خوردگی شدید مثل گلودرد، آبریزش بینی، عطسه، کوفتگی و سرفه بروز کند. اما تنها در آمریکا ۳۶ هزار نفر در اثر این بیماری می‌میرند و بیش از ۲۰۰ هزار نفر هرسال در بیمارستان بستری می‌شوند.

حتی ابتلا شدن به آنفلوآنزا هم نمی‌تواند به دلیل بیرون آمدن با لباس کم در هوای سرد یا موهای خیس باشد و حتی اگر سالم باشید، تنها در صورتی به این بیماری مبتلا خواهید شد که در معرض ویروس آن قرار بگیرید.

باور اشتباه دیگر دراین رابطه این است که اگر علائم این بیماری را ندارید به این معنا نیست که نمی‌توانید آن را منتقل کنید، در واقع حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افرادی که حامل ویروس آنفلوآنزا هستند، هیچ علامتی ندارند و شاید خودشان هم ندانند که بیمار هستند.

 

علامت

سرماخوردگی

آنفلوآنزا

تب

به ندرت

معمولا

سردرد

به ندرت

رایج

درد عمومی

اندک

اغلب مواقع شدید

ضعف عمومی

گاهی اوقات

معمولا؛ میتواند دو تا سه هفته طول بکشد

خستگی شدید

به ندرت

معمولا؛ اولین علامتی است که ظاهر می‌شود

گرفتگی بینی

رایج

گاهی اوقات

عطسه

معمولا

گاهی اوقات

گلودرد

رایج

گاهی اوقات

سرفه و ناراحتی قفسه سینه

سرفه خفیف تا متوسط

رایج و ممکن است شدید شود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویروس آنفلوآنزا چه زمانی منجر به مرگ می‌شود؟

واقعیت این است که این ویروس با تمام ناخوشایند بودن و حد شدیدی از بیماری که ایجاد می‌کند، در افرادی که بیماری زمینه‌ای دیگری ندارند و سالم هستند نمی‌تواند باعث مرگ شود. دکتر عبدالباقی در این باره می‌گوید: در مواردی که این ویروس درگیری دیگری هم ایجاد کند و خودش هم باعث ایجاد عفونت شود و باعث سینه پهلو و بروز میکروب‌های دیگر شود، می‌تواند کشنده باشد.

او ادامه می‌دهد: اگر ویروس جدیدی باشد، چون مردم کمتر با آن تماس داشته اند می‌تواند خطرناک باشد و عارضه بیشتری ایجاد کند.

رئیس مرکز بیماری‌های عفونی دلایل دیگری را هم در این رابطه برمی‌شمرد؛ گویا توضیح می‌دهد: هرسال موارد ابتلای به آنفلوآنزا و فوت ناشی از آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و به سادگی قابل پیش بینی نیست. ممکن است یک سال به نوع آن ویروس بستگی داشته باشد، ویروس انواع مختلفی دارد و بیماری زایی این انواع مختلف با یکدیگر تفاوت دارد.

گویا ادامه می‌دهد: مهم‌ترین عامل وجود بیماری زمینه‌ای است و عامل دیگر این است که بعضی افراد خصوصا کسانی که در معرض خطر قرار دارند، بعد از دیدن علائم آنفلوآنزا شروع به خود درمانی می‌کنند، درحالی‌که باید به محض اینکه اولین علائم آنفلوآنزا را در خودشان دیدند به پزشک مراجعه کنند و پزشک برایشان تصمیم بگیرد؛ متاسفانه خوددرمانی و مصرف آنتی بیوتیک و داروهای کورتون‌دار بدون تجویز پزشک ممکن است عواقب شدیدی در پی داشته باشد.

به جز تزریق واکسن، برای مقابله با آنفلوآنزا چه کنیم؟

نوشیدنی های داغ می‌توانند گلودرد را تسکین بدهند و مایعات مورد نیاز بدن را تامین کنند اما سوپ هیچ ویژگی خاص دیگری ندارد که به بهتر شدن آنفلوآنزا کمک کند.

نکته دیگر این است که انتی بیوتیک‌ها در برابر باکتریها به خوبی کار می‌کنند اما برای عفونتهای ویروسی مانند آنفلوآنزا موثر نیستند، درنتیجه مصرف سرخود آنتی بیوتیک احتمالا کمکی به بهبود بیماری شما نخواهد کرد، اگرچه برخی به عنوان عارضه انفلوآنزا دچار عفونت باکتریایی می‌شوند، پس از اگر قصد مصرف انتی بیوتیک را دارید، باید مطمئن شد علائمتان با انتی بیوتیک بهتر می‌شود یا بدتر.

گویا در این رابطه می‌گوید: باید به اطلاع رسانی بیشتر از هرچیز دیگری اهمیت داد. اینکه مردم بدانند چطور از خودشان مراقبت کنند و چه کسانی باید واکسن بزنند و بدانند که وقتی پزشک می‌گوید مثلا ۵ روز باید در منزل استراحت کرد، فرد زودتر از موعد در محل کارش حاضر نشود یا اگر کودک است به مدرسه نرود؛ گاهی دیده می‌شود که بچه‌ای مبتلا به انفلوآنزا می‌شود و بعد از ۴۸ ساعت وقتی والدینش می‌بینند که حال او بهتر شده است او را به مدرسه می‌فرستند، غافل از اینکه خودش بهتر شده است اما همکلاسی‌هایش را در معرض ابتلا قرار می‌دهد و در بین آنها ممکن است بچه ای باشد که مبتلا به بیماری‌های زمینه ای باشد؛ علاوه بر این باید به شست شوی دست‌ها و رعایت آداب تنفسی توجه شود چرا که این یکی ازعواملی است که بسیار در پیش گیری در ابتلا به آنفولانزا موثر است.

همچنین ویروس آنفلوآنزا عامل اصلی مرگ و میر بیماران در مراکز نگهداری سالمندان است و آنچه که برای فرد سالم، ناراحتی ملایم تلقی می‌شود، می‌تواند تهدیدی برای مرگ در افراد ضعیف و سالخورده باشد. ابتدا به کارمندان و ملاقات کنندگان این اسایشگاه‌ها توصیه می‌شود که هر سال واکسینه شوند. فقط ماندن در خانه در هنگام بیماری، برای محافظت کافی نیست زیرا ویروس چند روز قبل از بروز علائم مسری است.